بازدیدکنندگان : 32768

بایگانی

24 بهمن 1388
آسیب شناسی رپ 

در جهان مدرن امروزی بشر با یک تحول کلی روبروست که بسیاری از ارزشها با رنگی متفاوت ظاهرگشته و خیلی ازآنها نیز به دست فراموشی سپرده شده اند ، در دنیای متمدن امروز ( که تنها به ظاهر متمدن و در باطن چیزی جز فساد ، دروغ ،ازدحام  نیست) دیگر نمیتوان انتظار داشت علیکو بریم با سازو دهل  خود جوانان  را به شور ونشاط و زندگی در شادابی دعوت کند . امروز علی خان  و نصرک جای خودشان را به کسانی داده اند که می خواهند به اصطلاح اعتراض کنند و فریاد بکشند ، امروزه عود حسین خان و جفتی خالو قنبر جای خودشان رو به رپرهایی داده اند که می نویسند عقده هایی را که جمع شده است و به نام رپ خوانده میشود .

در جهان مدرن امروزی بشر با یک تحول کلی روبروست که بسیاری  از ارزشها با رنگی متفاوت ظاهرگشته و خیلی ازآنها نیز به دست فراموشی سپرده شده اند ، در دنیای متمدن امروز ( که تنها به ظاهر متمدن و در باطن چیزی جز فساد ، دروغ ،ازدحام  نیست) دیگر نمیتوان انتظار داشت علیکو بریم با سازو دهل  خود جوانان  را به شور ونشاط و زندگی در شادابی دعوت کند .امروز علی خان  و نصرک جای خودشان را به کسانی داده اند که می خواهند به اصطلاح اعتراض کنند و فریاد بکشند ، امروزه عود حسین خان و جفتی خالو قنبر جای خودشان رو به رپرهایی داده اند که می نویسند عقده هایی را که جمع شده است و به نام رپ خوانده میشود .

همانطور که بلک متالها مخالف مسیح هستند و اعتراض و دشمنی خودشان را در قالب یک سبک موسیقی با ریتم و ملودی ابراز میکنند رپرها هم حرف خودشان را در قالب رپ کردن ارائه میدهند برخی رپ را یک موسیقی خیابانی می دانند و رپرها را افرادی اوباش و خیابانی  چه بسا که امروز همین سبک به قول آنها خیابانی دست خوش تحولاتی عظیم گشته است که به وفور میتوان شاهد آن بود .

قالب ترانه رپ از لحاظ فنی تقریبا مانند قالب بحر طویل در ادبیات فارسی است بحر طویل یکی از قالب‌های نسبتاً نوین شعر فارسی است که سرایش رسمی آن تقریباً از دورهٔ صفویه آغاز شد.از دیدگاه فنی این قالب از تکرار نامحدود و دلخواه یک رکن عروضی سالم به‌مانند «فاعلاتن» ساخته می‌شود و همچنین لزومی برای طول مصراع‌ها در آن وجود ندارد.یک مصراع می‌تواند تا جایی که سراینده احساس می‌کند باید کشیده گردد، کشیده شود و سپس قافیه‌ای آورده شود و به مصراع بعد برویم. البته بحر طویل علاوه بر قافیهٔ پایانی می‌تواند در میانهٔ مصراع هم قافیه داشته باشد.در زبان فارسی، زیبایی‌شناسی بحر طویل بسیار ساده و زودیاب و لذت‌بخش بوده‌است و شاید به همین دلیل باشد که این قالب از قالب‌های عامیانه و مردم‌پسند شعر فارسی بوده‌است و شعرای مهم و جدی چندان به سرودن آن تمایلی نداشته‌اند. شاعر طنزپرداز معاصر»ابوالقاسم حالت « منظومهٔ «هدهدنامه»اش را در این قالب سروده‌است

 

 

 

مهمترین نکات منفی در رپ :

 

1-استفاده از دشنام و لفظ های رکیک در موسیقی رپ که خیلی ها (من هم جزو این دسته ام)آن را  محکوم می کنند و نیز شاید به همین خاطر هست که این سبک را خیابانی می دانند، در واقع  رپ را می توان نوعی تعبیر و ترجمه زبان معاصر شهری، جهت اعلام مخالفت تلقی نمود. بنابراین شاید بتوان هدف رپ را مقابله با غم و اندوهی دانست که در جو شهرنشینی بزرگتر، شدیدتر و نمایان تر است.

( البته رپر های زیادی هستند که شعرهایشان کاملاً پاک است و سعی می کنند درمورد موضوعات مثبت رپ کنند. گرچه تعداد این خوانندگان خیلی کم است اما مطمئناً خواننده های رپی هستند که پیام های خوب و مثبت به جوانان و نوجوانان ما میرسانند).

 

2- تقریباً %80 از آهنگ های رپی که در سراسر جهان در لیست 10 آهنگ برتر هستند، خشونت در خود دارد. این آهنگ ها، عمل کتک کاری یا بدتر از آن کشتن یک نفر دیگر را می ستاید!!!

 

3-از لحاظ فنی، آهنگسازی و اجرا برای رپ کاملا آسان و پیش پا افتاده تلقی می شود اکنون نیز خیلی از رپر ها به برکت وجود اینترنت با دانلود کردن آهنگهای اینسترومنتال(بیکلام) یا به اصطلاح خودشان بیت به راحتی از آن استفاده می کنند.

 

 

اما مهمترین نکات مثبتی که از رپ می توان نتیجه گرفت این است که: موسیقی رپ آن گونه که در خواستگاهش ایجاد شده با مفاهیم اجتماعی گره خورده است همانطورکه در پاییز سال ۱۳۸۵ پس از انتشار فیلم خصوصی زهرا امیرابراهیمی، یک خواننده رپ به نام یاسر (با نام هنری یاس)، با خواندن قطعه‌ای به نام «سی‌دی رو بشکن» و تشویق شنونده به قطع زنجیرهٔ پخش فیلم خصوصی آن بازیگر تلویزیون، ابعاد اجتماعی موسیقی رپ را بیش از پیش به نمایش گذاشت.

منابع:ویکیپدیا

هرمزگانی

پرشیامگ

 

 

 


مطالب گذشته